You are here:  / Artykuły / Nowości / Porady / Teksty / Wpisy / Teczki bezkwasowe

Teczki bezkwasowe

Teczki bezkwasowe
Teczka – niby tylko kawałek kartonu, a jednak ma swoje wady i zalety. Spotkałeś się kiedyś z tym, że wracając do dokumentów sprzed lat, zauważyłeś, że są one wyblaknięte? Że tusz już nie jest tak wyraźny, jak było to lata temu? Zastanawiałeś się dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie najzwyczajniej w świecie wybrałeś złą teczkę.
Teczki bezkwasowe to teczki, które służą przechowywaniu dokumentów, zwykle są używane w archiwach, sądach, bibliotekach i muzeach. Dlaczego? Dzięki ich bezkwasowemu odczynowi, chronią kartki przed żółknięciem i blaknięciem tuszu. Dzieje się tak ze względu na ich odczyn pH, który wynosi zwykle od 7 do 10, czyli jest zasadowy. Chroni on papier przed kurzem, światłem i kwasowym związkom znajdującym się w powietrzu jak azot i dwutlenek węgla. Z czego są wykonane teczki bezkwasowe? Wykonane są z celulozy bez dodatku miazgi drzewnej i wybielaczy.
Warto zabezpieczyć sobie w domu kilka takich teczek po to, aby trzymać w nich ważne dyplomy, rozliczenia, umowy, które za kilka lat mogą okazać się bardzo potrzebne. Niestety nie wyglądają może tak estetycznie, jak wszystkie te kolorowe, ale zdecydowanie ułatwiają utrzymanie porządku i dbałość o jakość przechowywanego papieru.